Parrotlet-Breeders Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια. Empty Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια.

Δημοσίευση από anthanton Δευ Οκτ 15, 2012 10:02 am

Είχα ένα ζευγαράκι Parrotlet πράσινα. Ο αρσενικός τον τελευταιο καιρό σήκωνε συχνά το ένα ποδαράκι, αλλά επειδή το πουλάκι ήταν ευδιάθετο, έτρωγε και έπαιζε με τη θηλυκιά δεν φαντάστηκε ότι υπήρχε σοβαρό πρόβλημα. Το προηγούμενο Σάββατο αποφάσισα να το πιάσω για να δω εαν συμβαίνει κάτι γιατί το ποδαράκι είχε αρχίσει να πρήζεται. Διαπίστωσα ότι για κάποιο λόγο το μεταλλικό δακτυλίδι είχε κάνει πληγή στο πόδι και προφανώς σε κάποια απότομη κίνηση άρχισε να πρήζεται και να μην κυκλοφορεί καλά το αίμα. Και εκεί αρχίζει ο Γολγοθάς μου. Να τρέχω με το πουλάκι που ψιλοαιμορραγούσε, σε όλη την Θεσσαλονίκη μήπως βρω κάποιον που να μπορεί να το αφαιρέσει. Σημειωτέον είμαι ο ίδιος γιατρός και μάλιστα χειρουργός. . . Δυστυχώς ο κύριος με τα Ωδικά στον οποίο το πήγα το προσπάθησε με ένα μικρό κόφτη που αντί να βοηθήσει την κατάσταση επέτεινε το πρόβλημα αυξάνοντας την αιμορραγία. Δοκίμασα με πίεση να σταματήσω την αιμορραγία αλλά προφανώς ήταν πολύ αργά. Το πουλάκι πέθανε απο αιμορραγία στα χέρια μου. Και αισθάνομαι πραγματικά πολύ άσχημα γιατί δεν μπορούσα να το βοηθήσω. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:


1. Σε πουλάκια που πραγματικά οι τιμές τους δεν είναι πολύ υψηλές ποιό είναι το νόημα να τοποθετούνται τέτοια δακτυλίδια κλειστού τύπου ;Θα μπορούσε να υπάρχει ένα απλό από αλουμίνιο ή κάποιο άλλο μέταλλο που να κόβεται και να αφαιρείται εύκολα.
2. Εφόσον υπάρχουν τέτοια κλειστού τύπου δακτυλιδια απο ανοξείδωτο που δεν κόβονται εύκολα, δεν θα έπρεπε να έχουν οι περισσότεροι που ασχολούνται με εμπορία πουλιών κάποιον ειδικό κόφτη;(Γιατί πραγματικά χρειάζεται ειδικός κόφτης. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοινό μικρό κοφτάκι γιατί βάζοντας το μέσα στο δακτυλίδι υπάρχει κίνδυνος να διαλύσεις το ποδαράκι του πουλιού)
3. Μήπως και ο οποιοςδήποτε εκτρέφει παπαγαλάκια και περνάει τέτοια δακτυλίδια θα πρέπει να γνωρίζει πως αφαιρούνται;

Πραγματικά στενοχωρημένος και εκνευρισμένος που το πουλάκι χάθηκε έτσι javascript:emoticonp('Crying or Very sad')
Ελπίζω να το διαβάσουν φίλοι που έχουν πουλάκι και σε περίπτωση που τους συμβεί να έχουν ενημερωθεί από το διαδίκτυο τι πρέπει να κάνουν σε τέτοια περίπτωση.

anthanton

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2012
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια. Empty Απ: Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια.

Δημοσίευση από admin Δευ Οκτ 15, 2012 11:19 am

Λυπάμαι πολυ για τον θάνατο του αρσενικού παρροτλετ που είχατε. Το λάθος όμως ειναι δικό σας και σας παρακαλώ συγχωρήστε με .Θα σας εξηγήσω τους λόγους.
Σε απάντηση των ερωτημάτων σας , έχω να σχολιάσω τα εξής :
1. Τα δαχτυλίδια στα πουλιά , τα βάζουμε οι εκτροφείς , και κινούμαστε σύμφωνα με τις οδηγίες των συλλόγων και Ομοσπονδιών μας , σχετικά με τα μέταλλα που χρησιμοποιούνται στα δαχτυλίδια , ώστε να μπορούμε να κρατήσουμε κάποιο αρχείο γεννετικής . Αυτό μας βοηθάει ώστε να μην μπερδεύουμε τους απογόνους των ζευγαριών μεταξύ των . Τα δαχτυλίδια , αν προσέξετε δεν είναι ποτέ ακριβώς εφαπτόμενα στο ποδαράκι του όποιου πουλιού. Το δαχτυλιδάκι πρέπει να ''παίζει'' , ώστε σε τυχόν τραυματισμό ή ακόμη και κάποια φλεγμονή , να μπορεί να αφαιρεθεί με ασφάλεια. Δεν εχει να κανει τιποτε η τιμή με το δαχτυλιδάκι του πουλιού που στην ουσία ειναι η ταυτότητά του.

2. Σε ολα τα καταστήματα μικρών ζώων , πρέπει να υπάρχει ειδικό κοφτάκι αφαίρεσης των δαχτυλιδιών . Αυτό όμως προυποθέτει και συνέπεια και διάθεση εκ μερους του ιδιοκτήτη του καταστήματος για την ζωούλα του πουλιού. Δυστυχώς , υπάρχουν περιπτώσεις ιδιοκτητών καταστήματος μικρών ζώων , που δεν ξέρουν κάν να κόβουν τα νυχάκια των πουλιών , ποσο μάλλον τα δαχτυλίδια.

3. Οι εκτροφείς πουλιών , σαφώς και γνωρίζουμε τον τρόπο , αφαίρεσης των δαχτυλιδιών . Σε πολλές περιπτώσεις ειναι αναγκαίο να γίνει , για να σωθεί η ζωή του μικρού μας φίλου.

Πρέπει στο σημείο αυτό να τεκμηριώσω την αποψή μου , περί δικού σας λάθους.
Τα πουλιά πολλές φορές κοιμούνται στηριζόμενα στο ένα τους ποδαράκι , αυτο δεν ειναι καθόλου ανυσηχητικό. Οταν όμως κατα την διάρκεια της ημέρας , έχουμε ενα πουλάκι που ''σηκώνει'' το ποδαράκι του , αυτό ειναι δείγμα , είτε τραυματισμού του ποδιού απο το ταίρι του πουλιού , ειτε απο τραυματισμό απο τα προεξέχοντα σύρματα σε ενα παλιό κλουβί , είτε ακόμα και απο μία απλή φλεγμονή.
Θά έπρεπε να έχετε ''διαβάσει'' την συμπεριφορά του μικρού σας φίλου και να μην περιμένατε να πρηστεί το ποδαράκι του για να το πάτε σε κάποιον ''ειδικό'' να του το αφαιρέσει. Οταν το ποδαράκι του πουλιού πρηστεί , ειναι μαθηματικά βέβαιο , πως άν κάποιος χωρίς ειδικές γνώσεις ή εμπειρία , προσπαθήσει να αφαιρέσει το δαχτυλίδι , σίγουρα θα κάνει ζημιά στο ποδαράκι του πουλιού.

Λυπάμαι και πάλι που χάσατε το πουλάκι , έχετε απόλυτο δίκιο για τα επικύνδυνα πενσακια που χρησιμοποιούν μερικοί σε μαγαζιά , αλλά όπως ειστε γιατρός , θα ξέρετε οτι , αν ασθενής έρθει σε εσάς εντελώς σε τελευταιο στάδιο ασθένειας , τότε , δεν θα μπορέσετε να παράσχετε στον ασθενή το μεγιστο των δυνατοτήτων σας.
Σας παρακάλω και πάλι συγχωρήστε με , ολη η κουβέντα γίνετε για να παρέχουμε την γνωση αυτή και σε άλλους χρήστες του διαδικτύου , ώστε να αποθευχθεί τυχόν παρόμοια κατάσταση .
Δέν έχω κατάστημα μικρών ζώων , είμαι απλά μία εκ των πολλών εκτροφέων , που σέβομαι - φροντίζω - αγαπώ τα πουλιά μου και προσπαθώ να ενημερώσω , όσους περισσοτερο μπορώ για την διατήρηση και υγεια ενός πουλιού. Με αυτο το σκεπτικό και δημιούργησα το συγκεκριμένο Forum.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας .
Με εκτίμηση
Καιτη Ρούσσου.
admin
admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2012
Ηλικία : 45
Τόπος : Κυψέλη

http://redrumpedbreeder.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια. Empty Απ: Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια.

Δημοσίευση από anthanton Δευ Οκτ 15, 2012 11:42 am

Πριν σας απαντήσω αναλυτικότερα να εξηγήσω :
1. επικοινώνησα με "Εκτροφέα" όπως δεν μου εξήγησε για την ανάγκη ειδικού εργαλείου

2. ήμουν με ένα πουλάκι που αιμορραγούσε ξαφνικά και δεν μπορούσα να βρω σάββατο μεσημέρι κανένα να με βοηθήσει στη Θεσσαλονίκη

Προσωπικά θα περίμενα λίγο περισσότερη ευαισθησία από χαρακτηρισμούς όπως εσείς φταίτε κλπ.
Θα επανέλθω όμως γιατί αποκτά ενδιαφέρον η "επιθετική"κατά την άποψη μου απάντησή σας.


anthanton

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2012
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια. Empty Απ: Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια.

Δημοσίευση από admin Δευ Οκτ 15, 2012 4:03 pm

Σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποίησα την λέξη ''φταιτε'' αλλά την λέξη ''λάθος'' . Δεν νομίζω να έχουν την ίδια σημασία.

Δεν είχα καμία τετοια πρόθεση πιστεψτε με , μην αντιλαμβάνεστε ώς ''επιθετικότητα'' την απάντησή μου , άλλωστε ούτε κάν σας γνωρίζω . Έχετε απόλυτο δίκιο φυσικά για την έλειψη γνώσεων απο πολλούς ''εκτροφείς'' καθώς και για την έλειψη εμπειρων πτηνιάτρων στην πόλη σας.
Σας είπα οτι λυπάμαι πολύ για την απώλεια που είχατε και θέλω να επανέλθετε στην παρέα μας . Το περιστατικό σας μου δίνει την ευκαιρία να αναδείξω ένα ακόμα θέμα για την ασφαλή διαβίωση ενος πουλιού σε κλουβι. Λυπάμαι αν σας στεναχώρεσα .
Φιλικά Καίτη.

admin
admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2012
Ηλικία : 45
Τόπος : Κυψέλη

http://redrumpedbreeder.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια. Empty Απ: Δακτυλίδι σε parrotlet προκαλεσε θάνατο απο αιμορραγια.

Δημοσίευση από Nikos Παρ Οκτ 19, 2012 11:12 am

Φίλε μου καλησπέρα,
Δυστυχως το ίδιο επαθα και εγω με ενα παπαγαλο που είχα πριν μερικα χρονια... τοτε πιστευα οτι εφταιγαν οι εκτροφεις που ειχαν βαλει το δαχτυλιδι..
στη παρουσα φαση σαν εκτροφεας πλεον ... διαπιστωνω οτι τα δαχτυλιδια δεν ειναι για ομορφια αλλα για να μπορουμε να ελεγχουμε τις αναπαραγωγες. Τοτε βεβαια μου ειχαν πει οτι υπαρχουν καποια ειδικα "ψαλιδια¨" που θα μπορουσα να κοψω το δαχτυλιδι γιατι πανω απ ολα προειχε η υγεια του πουλιου. Δυστυχως ομως ηταν ηδη αργα. Ελπιζω να μην σου συμβει καποιο παρομοιο περιστατικο στο μελλον και οτι χρειαστεις ειμαστε στη διαθεση σου για να σε βοηθησουμε. Νικος
Nikos
Nikos

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2012
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης